Skip to content

418 Brookdale AveLong Branch, NJ 07740

Built 1998

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block106
Lot1.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,616
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,400
63%
Improvement Value:$493,900
37%
Total Assessment$1,322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,079+4.4%
2024$16,353+15.1%
2023$14,211+2.4%
2022$13,873+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 5799, Page 858NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/24/1999

Property Built

Built

Year Built: 1998