Skip to content

466 West End AveLong Branch, NJ 07740

Built 1955

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 1, 1988

Property Information

Block110
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,316
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,600
80%
Improvement Value:$164,900
20%
Total Assessment$824,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,768+5.4%
2024$9,270+17.5%
2023$7,888+8.3%
2022$7,282+26.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4855, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1955