Skip to content

25 Woolley AveLong Branch, NJ 07740

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block114
Lot16.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-F-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage2,010
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
42%
Improvement Value:$325,400
58%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+4.1%
2024$7,038+6.5%
2023$6,607-0.3%
2022$6,625+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 8779, Page 9303NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/16/2009

Property Sale

Sale
$474,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 8552, Page 3600Recorded3/30/2006

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 8295, Page 3546Recorded11/4/2003

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5359, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1930