Skip to content

525 Sairs AveLong Branch, NJ 07740

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2013

Property Information

Block131
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class28
Description2S-AL-X-2U
Dwellings3
ZoningR-4
Sq Footage1,147
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,500
49%
Improvement Value:$436,000
51%
Total Assessment$862,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,325+15.5%
2024$10,675+11.7%
2023$9,557+0.1%
2022$9,549+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920