Skip to content

471 Second AveLong Branch, NJ 07740

Built 2016

Last Sale Price
$664,000
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block148
Lot9.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class39
Description2S-AL-W-BIG-1U
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,562
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
29%
Improvement Value:$364,200
71%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+1.5%
2024$7,490-11.2%
2023$8,430-3.4%
2022$8,730+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$664,000
DeedBook 9098, Page 1625