Skip to content

320 Eastbourne AveLong Branch, NJ 07740

Built 2014

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Apr 15, 2014

Property Information

Block160
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-BIG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,200
48%
Improvement Value:$522,100
52%
Total Assessment$1,004,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,532+7.9%
2024$12,545+15.1%
2023$10,901-4.1%
2022$11,363+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$472,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 9077, Page 1074NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014