Skip to content

180 Norwood AveLong Branch, NJ 07740

Built 1986

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Feb 2, 1996

Property Information

Block162
Lot5.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,352
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,800
61%
Improvement Value:$217,700
39%
Total Assessment$558,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434+17.6%
2024$6,324+8.1%
2023$5,851-0.5%
2022$5,881+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 5479, Page 294Recorded2/8/1996

Property Built

Built

Year Built: 1986