Skip to content

623 Overton PlLong Branch, NJ 07740

Built 1913

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block163
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-2U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,958
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,100
51%
Improvement Value:$322,000
49%
Total Assessment$657,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,709+13.0%
2024$7,709+9.7%
2023$7,026-1.0%
2022$7,100+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,958DeedBook 9598, Page 6218Recorded6/3/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4987, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1913