Skip to content

567 High StLong Branch, NJ 07740

Built 1961

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 14, 1993

Property Information

Block164
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage2,062
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
32%
Improvement Value:$482,800
68%
Total Assessment$710,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,163+4.2%
2024$8,795+0.6%
2023$8,740-1.2%
2022$8,848+3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5250, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1961