Skip to content

556 Overton PlLong Branch, NJ 07740

Built 1915

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block164
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,180
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,100
48%
Improvement Value:$240,000
52%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,126+4.3%
2024$5,873+1.5%
2023$5,789+18.9%
2022$4,868+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9437, Page 2036Recorded8/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915