Skip to content

81 Pearl StLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$70,001
Last Sale Date
Apr 13, 2000

Property Information

Block172
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,614
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
43%
Improvement Value:$297,700
57%
Total Assessment$524,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012+4.2%
2024$6,729+0.5%
2023$6,697-0.3%
2022$6,717+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,001

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 5927, Page 697NU CodeGovernment (15)Recorded4/20/2000

Property Sale

Sale
$79,500

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 5465, Page 683NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1910