Skip to content

469 Bath AveLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 13, 2002

Property Information

Block176
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,264
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,700
44%
Improvement Value:$327,600
56%
Total Assessment$589,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378+12.2%
2024$7,467+6.8%
2023$6,994-0.7%
2022$7,045+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8166, Page 3050Recorded11/22/2002

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 8128, Page 2209Recorded7/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 1907