Skip to content

494 BroadwayLong Branch, NJ 07740

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Aug 10, 1999

Property Information

Block177
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-O-DG-5U
Dwellings0
ZoningC-2
Sq Footage3,158
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,600
42%
Improvement Value:$626,400
58%
Total Assessment$1,080,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,556+14.9%
2024$13,544-11.9%
2023$15,380+3.2%
2022$14,904+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft3,158DeedBook 5867, Page 302NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/7/1999

Property Built

Built

Year Built: 1907