Skip to content

422 Exchange PlLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block178
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,636
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,200
41%
Improvement Value:$368,600
59%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+11.7%
2024$7,964+5.9%
2023$7,520-0.9%
2022$7,591+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 9280, Page 8385Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5191, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1989