Skip to content

477 High StLong Branch, NJ 07740

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block183
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,836
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,900
42%
Improvement Value:$345,600
58%
Total Assessment$591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,015+4.0%
2024$7,709-0.4%
2023$7,742-0.8%
2022$7,804+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903