Skip to content

446 High StLong Branch, NJ 07740

Built 1988

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 13, 1994

Property Information

Block185
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,746
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,300
25%
Improvement Value:$690,800
75%
Total Assessment$927,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,026+3.7%
2024$12,556-2.9%
2023$12,932-2.2%
2022$13,219+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5304, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1988