Skip to content

274 Bath Ave Unit 16Long Branch, NJ 07740

Built 1985

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 27, 1995

Property Information

Block185
Lot6.16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class37
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,704
Acreage4.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
46%
Improvement Value:$221,100
54%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+4.4%
2024$5,619+5.5%
2023$5,327-0.1%
2022$5,332+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5391, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1985