Skip to content

364 Westwood Ave Unit 6Long Branch, NJ 07740

Built 1966

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block185
Lot7.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class35
Description1S-B-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage665
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
68%
Improvement Value:$81,600
32%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,383+15.0%
2024$2,943+16.1%
2023$2,535+6.1%
2022$2,389+36.1%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9483, Page 4984Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9318, Page 4443Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 8216, Page 8797Recorded4/11/2003

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4851, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1966