Skip to content

364 Westwood Ave Unit 30Long Branch, NJ 07740

Built 1965

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block185
Lot7.30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class35
Description1S-B-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage842
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
58%
Improvement Value:$123,600
42%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624+14.1%
2024$3,176+13.3%
2023$2,803-0.4%
2022$2,815+30.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft842DeedBook 9698, Page 7158Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft842DeedBook 9630, Page 7459Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8309, Page 2155

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 5976, Page 796

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 5640, Page 889

Property Sale

Sale
$92,400
DeedBook 4830, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1965