Skip to content

364 Westwood Ave Unit 55Long Branch, NJ 07740

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$917,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block185
Lot7.55
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class35
Description1S-B-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage665
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
70%
Improvement Value:$72,200
30%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,243+15.4%
2024$2,809+17.4%
2023$2,393+0.2%
2022$2,389+36.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9027, Page 3642Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 8367, Page 2567NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/1/2004

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 8316, Page 8755Recorded1/14/2004

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 8226, Page 1569NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/8/2003

Property Sale

Sale
$45,500

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 5989, Page 449Recorded11/9/2000

Property Sale

Sale
$39,900

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 5514, Page 271Recorded7/3/1996

Property Built

Built

Year Built: 1965