Skip to content

364 Westwood Ave Unit 71Long Branch, NJ 07740

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block185
Lot7.71
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class35
Description1S-B-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,197
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,000
57%
Improvement Value:$119,400
43%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,250+5.3%
2024$4,036+19.6%
2023$3,374+5.5%
2022$3,198+26.2%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft1,197DeedBook 9776, Page 790Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9676, Page 2967Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9604, Page 5515Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 8362, Page 3801NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/14/2004

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 8209, Page 4694NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/29/2003

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4829, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1965