Skip to content

257 Willow AveLong Branch, NJ 07740

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block189
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
54%
Improvement Value:$214,800
46%
Total Assessment$466,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,571+14.9%
2024$5,717+4.8%
2023$5,453+0.2%
2022$5,442+6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 9542, Page 1224Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905