Skip to content

138 S Seventh AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block192
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-O-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage2,962
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
55%
Improvement Value:$205,100
45%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+18.1%
2024$5,369+6.5%
2023$5,041+0.4%
2022$5,018+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,962DeedBook 9507, Page 2342NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910