Skip to content

140 Westwood AveLong Branch, NJ 07740

Built 1904

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Nov 16, 1996

Property Information

Block200
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,973
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,800
51%
Improvement Value:$235,500
49%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703+11.8%
2024$5,993+6.4%
2023$5,633-3.7%
2022$5,851+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,973DeedBook 5556, Page 255NU CodeFamily (1)Recorded12/10/1996

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4987, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1904