Skip to content

174 Second AveLong Branch, NJ 07740

Built 2014

Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block229
Lot18.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-BIG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
33%
Improvement Value:$495,300
67%
Total Assessment$739,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+7.8%
2024$9,844-3.0%
2023$10,147-4.4%
2022$10,617+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014