Skip to content

161 Morris AveLong Branch, NJ 07740

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block229
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2.5S-AL-O-DG-4U
Dwellings4
ZoningR-4
Sq Footage4,306
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
27%
Improvement Value:$717,300
73%
Total Assessment$979,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,615+7.4%
2024$12,674+4.2%
2023$12,158-3.7%
2022$12,622+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903