Skip to content

103 Villa DrLong Branch, NJ 07740

Built 2007

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block229
Lot37.103
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page25.2

Building Details

Building Class37
Description3S-F-TW-BIG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,000
61%
Improvement Value:$342,800
39%
Total Assessment$872,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840+15.8%
2024$11,085-7.3%
2023$11,958-1.2%
2022$12,101+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 9297, Page 227Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 8702, Page 4467Recorded2/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 2007