Skip to content

62 1/2 Grand AveLong Branch, NJ 07740

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block242
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage946
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
61%
Improvement Value:$124,900
39%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,503+12.6%
2024$3,999-1.3%
2023$4,050+3.1%
2022$3,927+6.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903