Skip to content

12 Jackson StLong Branch, NJ 07740

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block243
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A-1U
Dwellings0
ZoningC-1
Sq Footage3,234
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
47%
Improvement Value:$222,000
53%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+7.5%
2024$5,673-4.0%
2023$5,907+0.1%
2022$5,902+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft3,234DeedBook 5569, Page 117Recorded1/21/1997

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5265, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1928