Skip to content

101 Myrtle AveLong Branch, NJ 07740

Vacant Land

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 7, 2010

Property Information

Block243
Lot40.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,870+17.9%
2024$2,434-0.1%
2023$2,435+8.2%
2022$2,251+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 8849, Page 9503NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/16/2010