Skip to content

24 Branchport AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block247
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,682
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,800
46%
Improvement Value:$246,400
54%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+9.6%
2024$5,822-3.4%
2023$6,025+0.8%
2022$5,977+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 9124, Page 8503Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 8105, Page 974Recorded5/7/2002

Property Built

Built

Year Built: 1910