Skip to content

44 Branchport AveLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$554,900
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block249
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-4U
Dwellings4
ZoningR-4
Sq Footage3,094
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
30%
Improvement Value:$491,800
70%
Total Assessment$701,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+7.5%
2024$9,099+3.2%
2023$8,814-0.7%
2022$8,876+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$554,900

From:

To:

Sq Ft3,094DeedBook 8490, Page 6072Recorded8/30/2005

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,067DeedBook 8386, Page 8850NU CodeFamily (1)Recorded7/29/2004

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8119, Page 2380Recorded7/2/2002

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft3,067DeedBook 5901, Page 458Recorded1/31/2000

Property Built

Built

Year Built: 1907