Skip to content

589 Vernon StLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 21, 2001

Property Information

Block251.01
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,093
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,700
50%
Improvement Value:$205,400
50%
Total Assessment$414,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+10.3%
2024$5,299-3.1%
2023$5,467+1.3%
2022$5,398+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 8024, Page 4372Recorded5/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1910