Skip to content

5 Lane StLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block254
Lot25.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,900
36%
Improvement Value:$385,000
64%
Total Assessment$599,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580-3.3%
2024$8,871-4.4%
2023$9,279-0.9%
2022$9,359+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989