Skip to content

5 Grace CtLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 12, 1999

Property Information

Block259
Lot1.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,520
Acreage7.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$195,500
48%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+3.5%
2024$5,257+6.8%
2023$4,924-4.3%
2022$5,146+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5821, Page 639Recorded5/13/1999

Property Sale

Sale
$119,990
DeedBook 5002, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1989