Skip to content

10 Grace CtLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 10, 2026

Property Information

Block259
Lot1.10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,527
Acreage7.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
47%
Improvement Value:$236,900
53%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+3.5%
2024$5,512+6.1%
2023$5,195-4.3%
2022$5,428+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,527DeedBook 9784, Page 9195Recorded3/19/2026

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,527DeedBook 9703, Page 1257Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$124,990
DeedBook 5168, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1989