Skip to content

71 Washington StLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block259
Lot1.71
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,527
Acreage7.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
47%
Improvement Value:$241,100
53%
Total Assessment$451,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+11.1%
2024$5,501+6.1%
2023$5,183-4.3%
2022$5,413+0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,527DeedBook 9420, Page 9703Recorded6/16/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,527DeedBook 9296, Page 3056Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,527DeedBook 8006, Page 2216Recorded2/20/2001

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5257, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1989