Skip to content

73 Washington StLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block259
Lot1.73
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,520
Acreage7.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
51%
Improvement Value:$203,900
49%
Total Assessment$413,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,564+3.5%
2024$5,375+6.5%
2023$5,049-4.3%
2022$5,275+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,990
DeedBook 4923, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1989