Skip to content

427 Dewey StLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block259
Lot17.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,866
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
37%
Improvement Value:$365,100
63%
Total Assessment$575,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,576+8.0%
2024$7,937-7.6%
2023$8,588-0.6%
2022$8,642+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 9658, Page 8806Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 8529, Page 5718

Property Built

Built

Year Built: 1910