Skip to content

57 Lippincott AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block268
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-2U
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage2,332
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,400
32%
Improvement Value:$340,300
68%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+3.4%
2024$6,325+5.4%
2023$6,003-2.9%
2022$6,180+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 9289, Page 1139Recorded5/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910