Skip to content

62 Sixth AveLong Branch, NJ 07740

Built 1915

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block268
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage2,029
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
24%
Improvement Value:$490,000
76%
Total Assessment$648,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+4.6%
2024$8,239+20.3%
2023$6,849-3.0%
2022$7,058+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 9472, Page 7725Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4891, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1915