Skip to content

177 Garfield AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2007

Property Information

Block280
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage2,958
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,300
32%
Improvement Value:$509,100
68%
Total Assessment$753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,439+8.8%
2024$9,593+5.5%
2023$9,091-3.6%
2022$9,434+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,958DeedBook 8313, Page 7073Recorded1/7/2004

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft3,038DeedBook 5704, Page 733Recorded4/15/1998

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft3,038DeedBook 5704, Page 725Recorded4/15/1998

Property Built

Built

Year Built: 1910