Skip to content

112 Rockwell AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2012

Property Information

Block319
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
43%
Improvement Value:$261,600
57%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+4.9%
2024$5,522+2.7%
2023$5,379+0.3%
2022$5,363+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 8303, Page 99Recorded11/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910