Skip to content

84 Rockwell AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block319
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,387
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,800
41%
Improvement Value:$247,000
59%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,309+5.0%
2024$5,057+2.6%
2023$4,930+0.2%
2022$4,920+4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910