Skip to content

200 Rockwell Ave Unit A1Long Branch, NJ 07740

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block321
Lot13.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page32.1

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$134,500
57%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,783+8.9%
2024$3,473-5.4%
2023$3,672+4.4%
2022$3,518+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988