Skip to content

195-1 Sixth AveLong Branch, NJ 07740

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block322
Lot3.30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-X-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
34%
Improvement Value:$292,900
66%
Total Assessment$442,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+19.3%
2024$5,072-16.9%
2023$6,101+7.2%
2022$5,693+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,632DeedBook 9717, Page 2231

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9273, Page 8750Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9241, Page 9751Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 8454, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 2005