Skip to content

111 Lippincott AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2004

Property Information

Block327
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-2U
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage1,812
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
37%
Improvement Value:$319,000
63%
Total Assessment$508,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,337+4.9%
2024$6,043+9.4%
2023$5,523+0.2%
2022$5,513+4.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8312, Page 5398Recorded12/30/2003

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8163, Page 673Recorded11/13/2002

Property Sale

Sale
$100,911

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8021, Page 2901NU CodeGovernment (15)Recorded5/8/2001

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5674, Page 738NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1910