Skip to content

163 Seventh AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block330
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O-DG-4U
Dwellings4
ZoningR-5
Sq Footage2,705
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,300
35%
Improvement Value:$488,200
65%
Total Assessment$747,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,525+8.5%
2024$9,698+12.6%
2023$8,610-0.8%
2022$8,684+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,705DeedBook 8966, Page 5598Recorded8/23/2012

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8399, Page 3640

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft2,677DeedBook 8032, Page 7488Recorded7/3/2001

Property Built

Built

Year Built: 1910