Skip to content

95 Seventh AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block333
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,938
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
44%
Improvement Value:$252,400
56%
Total Assessment$454,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+4.9%
2024$5,428+8.0%
2023$5,027-7.6%
2022$5,439+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 9549, Page 8198NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910