Skip to content

401 Atlantic AveLong Branch, NJ 07740

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block368
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
46%
Improvement Value:$255,900
54%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,606+2.8%
2024$6,425-1.7%
2023$6,533-4.2%
2022$6,822-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,500

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 5577, Page 438Recorded2/24/1997

Property Built

Built

Year Built: 1970